Parmak İzi Okuyucular

Parmak İzi Okuyucular

Parmak izi okuyucu sistemleri öncelikle bir geçiş kontrol sistemleri kategorisinin alt kategorisidir. Yenilikçi biyometrik, parmak izi erişim kontrol sistemleri çoğunlukla güvenilir erişim kontrol teknikleri ve parmak izi erişim kontrol mekanizmaları olarak konuşulmaktadır. Parmak izi erişim kontrolü, ev veya iş sahiplerine hayati anahtarsız giriş sistemi sağlar. Parmak izi erişim kontrolü daha önce kullanılan kapı kilidi / giriş sisteme eklenir.

Parmak izli erişim kontrolü, her insanın parmaklar üzerinde farklı yapıları olduğu için en güvenilir ve güvenli erişim kontrol yöntemi olarak kabul edilir. Parmak izi erişim denetiminde parmak izi sistemi önce parmak izini okur ve dijital baskı görüntüsüne göre eşleştirir.

Parmak İzi Sistemleri Ne İşe Yarar?

Parmak izi okuyucu ve geçiş kontrol sistemleri gibi biyometrik erişim kontrol sistemleri, kartlar veya şifreler gibi diğer erişim kontrol sistemlerinden daha üstün bir güvenlik seviyesi sunar, çünkü biyometrik okuyucular kartları veya parolaları değil bireyleri tanımlar. Daha önce sadece yüksek güvenlikli ofisler veya kurumlar biyometrik erişim kontrol sistemleri kurabildiler, ancak şimdi, biyometrik erişim kontrol sistemlerinin maliyeti geleneksel kart tabanlı erişim kontrol sistemlerine eşit hale geldi.

Biyometrik erişim kontrol sistemleri, biyometrik tarayıcıları, doğrulama sağlamak için bir araç olarak kullanır. En yaygın biyometrik erişim kontrol sistemleri parmak izi okuyucuları, iris tarayıcıları ve retina tarayıcılarıdır. Bu erişim kontrol sistemleri, geleneksel yöntemlere kıyasla oldukça karmaşıktır ve son derece yüksek bir güvenlik seviyesi sağlar. Kartlar ve benzeri diğer cihazlar anahtarlara göre büyük avantajlar sağlar, ancak insanlar tarafından çalınabilir veya kaybedilebilir. Diğer yandan biyometrik erişim kontrol sistemleri, her bir yetkili kullanıcının benzersiz, fiziksel özelliklerine güvenmektedir.

Parmak izi okuyucu sistemi gibi biyometrik erişim kontrol sistemleri için en yaygın kullanım, tarih kaydıdır. Kontrollü alana kimin girildiğini ve ne zaman iyi takdir edilmiş bir sistem özelliği olduğunu kanıtlama yeteneği. Anahtarlardan oluşan güvenlik sistemlerinden farklı olarak, biyometrik erişim kontrolü, kişilerin erişim kontrol sisteminin erişim zamanını ve tarihini kaydettiğini bilmeleri nedeniyle yanlış kullanımları engelleyecektir. Bu nedenle, eylemlerinden sorumlu tutulurlar. Bir kişi kontrollü bir kapıya girmek istediğinde, erişim kontrol sistemi bir veritabanını araştırır ve kişinin girmeye yetkili olup olmadığını belirler. Kişiye erişim izni verilirse, sistem, gelecekteki referans için kişinin kimliğiyle birlikte giriş tarihini ve saatini kaydeder.

Biyometrik erişim kontrol sistemleri, işletmelerin bir binadaki güvenli alanlara girişi sınırlandırması konusunda devrim yaratmıştır. Anahtarlar, kartlar, parolalar veya diğer benzer aygıtlara güvenmek, şirketler için ciddi bir sorun olabilir; çünkü bunlar kolayca bir şeyler kopyalanmadan, çalınabilmesinden veya hacklenmeden önce uzun bir süre saldırıya uğramış olabilir. Parmak izi erişim kontrol sistemleri gibi erişim kontrol sistemleri, çeşitli kimlik doğrulama yöntemleri parmak izi, parola, akıllı kartlar kullandıklarından pek çok yarar sağlar. Bu erişim kontrol sistemlerinin, kuruldukları herhangi bir tesisin güvenliğini artıracakları garanti edilmektedir.